65 Yaşında Yeni Kanser Tanıları Neden Yükseliyor?

Robert Preidt tarafından
HealthDay Reporter

Çarşamba, 7 Nisan 2021 (HealthDay News) – Birkaç yıl önce, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kardiyotorasik cerrahi profesörü olan Dr. genç yaş.

Shrager, “63 ile 65 yaşları arasında oranların çok fazla farklılık göstermesi için hiçbir neden yoktu” dedi.

Bunu, benzer bir şey gördüklerini söyleyen meslektaşlarıyla tartıştı.

Shrager, Stanford haber bülteninde “Bunu ve daha geniş anlamlarını daha büyük bir popülasyonda keşfetmeye karar verdik” dedi.

Çalışmalarında ne buldular? 65 yaşındaki Amerikalılar arasında kanser vakalarında ani bir sıçrama, birçok yaşlı yetişkinin Medicare kapsamı alana kadar bakımı ertelemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Bu sonuca varmak için ekip, 2004’ten 2016’ya kadar akciğer, meme, kolon veya prostat kanseri teşhisi konulduğunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde 61 ile 69 yaşları arasında olan yüz binlerce hastanın verilerini analiz etti.

Devam etti

Araştırmacılar, bu kanserlerin teşhisinde 64’ten 65’e geçişte diğer tüm yaş geçişlerine göre daha büyük bir artış olduğunu buldular.

Akciğer kanseri teşhisi, 61-64 yaşları arasındaki kişilerde her yıl sürekli olarak% 3 -% 4 arttı, ancak yüzde 65’te iki katına çıktı.

Artış kolon kanserinde daha da büyüktü. Medicare uygunluğundan önceki yıllarda tanılar yılda% 1 -% 2 arttı, ardından 65 yaşında yaklaşık% 15’e sıçradı.

Dergide 29 Mart’ta yayınlanan araştırmaya göre 65 yaş sonrası tüm kanserler için tanı oranları düştü. Kanser.

Ayrıca 65 yaşın üzerindeki sigortalı kanser hastalarının ameliyat olma olasılığının daha yüksek olduğunu ve daha genç sigortasız kanser hastalarına göre beş yıllık kansere özgü ölüm oranlarının daha düşük olduğunu buldu.

Araştırmacılar, “Toplu olarak, bu sonuçlar, 65 yaşla çakışan bir olay olan Medicare uygunluğunun, erken evre kanser teşhislerinde bir artış ve bunun sonucunda hayatta kalma faydası ile ilişkili olduğunu gösteriyor” diye yazdı.

Çalışmanın kıdemli yazarı Shrager, “Esasen, insanlar 65 yaşına geldiğinde kanser teşhisinde büyük bir sıçrama olduğunu gösterdik ve bu nedenle Medicare’e uygun hale geldik,” dedi. “Bu, birçok insanın Medicare aracılığıyla sağlık sigortası alana kadar bakımlarını mali nedenlerle ertelediğini gösteriyor.”

Devam etti

Shrager, kanser taramalarının veya tedavilerin geciktirilmesinin hastaların hayatta kalma şansını etkileyebileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılar, 61-64 yaşlarındaki kişilerin “erken emeklilik, yenilenmeyi engelleyen önceden var olan koşullar, özel sigorta maliyetinin yüksek olması ve diğer nedenlerden dolayı genellikle sigortadan yoksun olduklarını” belirtti.

Bu yaş grubundaki yetişkinlerin% 13 ila% 25’i sigortasızdır veya Medicare için uygun hale gelmeden önce bir noktada sağlık sigortasında boşluk vardır.

Shrager, “Doğru taramayı veya hızlı teşhisi alamazsanız, daha düşük tedavi oranlarına sahip olacaksınız” dedi. “Bu çalışma, bir tür Medicare genişlemesinin yaratabileceği önemli farkın altını çiziyor.”

Daha fazla bilgi

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği, yaşlı yetişkinler ve kanser hakkında daha fazla bilgiye sahiptir.

KAYNAK: Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi, haber bülteni, 30 Mart 2021

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close