Arkansas, Gençler İçin Transseksüel Tıbbi Tedavileri Yasakladı

Arkansas, doktorların trans gençlere cinsiyet onaylayan tıbbi tedaviler vermesini yasaklayan bir yasayı geçiren ilk devlet oldu. CNN bildirdi.

Vali Asa Hutchinson, tasarıyı “Amerika’daki kültürel savaşın bir ürünü” olarak nitelendirerek Pazartesi günü veto etmişti. Ancak CNN’in bildirdiğine göre Salı günü, eyalet Meclisi ve Senato vetoyu geçersiz kılarak bunu eyalet yasası haline getirdi.

En az 17 eyalet daha benzer yasaları değerlendiriyor, ancak Arkansas tasarısı valinin masasına ulaşan ilk yasa oldu. Washington Post bildirildi.

Tasarı, doktorların reçete yazmasını yasaklıyor ergenlik 18 yaşından küçükler için bloke ediciler, hormon tedavileri veya genital değiştirici ameliyatlar. Bir gencin başka bir doktordan böyle bir tedaviye yönlendirilmesi bile yasaktır.

“Tıp camiasının, biyolojik cinsiyeti ile özdeşleşmede sıkıntı yaşayan bireylerin, eksikliğine rağmen geri dönüşü olmayan ve şiddetli doğum dışı cinsiyet tayini ameliyatı ve geri dönüşü olmayan, kalıcı olarak kısırlaştırıcı genital cinsiyet değiştirme ameliyatına maruz kalmasına izin vermesi, Genel Kurul için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu tür aşırı müdahalelerin faydalarının risklerden daha ağır bastığını gösteren çalışmalar, ”diyor tasarı metni.

Devam etti

Bir Cumhuriyetçi olan Hutchinson, Pazartesi günü vetosunu açıklayarak önlemi “geniş bir hükümetin aşırılığı” olarak nitelendirmişti.

Hutchinson, “Tasarı aşırı geniş, aşırı ve şu anda hormon tedavisi gören gençleri büyükbabası değil” dedi. “Şu anda doktor gözetiminde olan gençler, bu yasa yürürlüğe girdiğinde tedavisiz kalacaklar. Bu, istedikleri ve ihtiyaç duydukları tedaviyi bulmak için karaborsaya bakacakları veya eyalet dışına çıkacakları anlamına gelir. Onları takmanın doğru yolu bu değil. “

Birçok tıp grubu bu tür yasalara karşı çıkıyor. Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi “bu tanınmış müdahalelere erişimin engellenmesi için yasal, yasal veya başka türlü her türlü çabaya şiddetle karşı çıkıyor” diyor.

ACLU’nun LGBTQ & HIV Projesi’nde transseksüel adalet müdür yardımcısı Chase Strangio, Pazartesi günü Hutchinson’a veto için övgüde bulundu. CNN, Salı günü ACLU’nun tasarıyı mahkemede itiraz etmeye hazırlandığını söyledi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close