COVID’den Kurtulan 3 Kişiden 1’inde Devam Eden Ruh Sağlığı Sorunları Var

7 Nisan 2021 ÇARŞAMBA (HealthDay Haberleri) – Doktorlar dünya çapında bu tür vakaları görüyor: Yeni araştırmalar, COVID-19 hastalarının yaklaşık üçte biri enfeksiyondan aylar sonra “uzun süreli” nörolojik veya psikiyatrik rahatsızlıklar geliştirmeye devam ediyor. .

Araştırmacılar, bulgular COVID-19 ile daha sonraki zihinsel sağlık ve nörolojik bozukluklar için daha yüksek bir risk arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

236.000’den fazla COVID-19 mağdurundan elde edilen verilerin yeni analizi, 14 nörolojik ve zihinsel sağlık bozukluğuna odaklandı. Yeni koronavirüs ile enfeksiyondan sonraki altı ay içinde hastaların% 34’üne bu tür bozukluklar teşhisi konduğu tespit edildi.

En yaygın olarak, bu bozukluklar anksiyete bozukluklarından madde kötüye kullanım bozuklukları, uykusuzluk, beyin kanaması, felç ve (çok daha nadiren) demansa kadar uzanıyordu.

Bu hastaların% 13’ü için bu tür ilk tanılarıydı.

University College London’dan Jonathan Rogers, bir başyazısında “Ne yazık ki, bu çalışmada tanımlanan bozuklukların çoğu kronik veya tekrarlayan olma eğilimindedir, bu nedenle COVID-19’un etkisinin uzun yıllar bizimle olabileceğini tahmin edebiliriz” dedi. yeni çalışmaya eşlik ediyor. Her ikisi de 6 Nisan’da yayınlandı Lancet Psikiyatrisi.

Çalışmanın bir parçası olmayan bir ABD uzmanı kabul etti.

Bay Shore, NY’deki South Shore Üniversite Hastanesinde inme servislerinin tıbbi direktörü Dr. Andrew Rogove, “Bu bakım için hizmetlerin ve kaynakların tahsis edilmesi gerekecek,” dedi.

Yeni çalışma İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden Paul Harrison tarafından yönetildi. Ekibi, çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nden 236.379 COVID-19 hastasının sonuçlarını izlemek için elektronik sağlık kayıtlarına baktı.

Yaklaşık üçte biri, koronavirüs enfeksiyonundan sonraki altı ay içinde bir tür nörolojik veya zihinsel sağlık sorunu yaşamaya devam etti. Ekip, anksiyete (% 17), duygudurum bozuklukları (% 14), madde kullanım bozuklukları (% 7) ve uykusuzluğun (% 5) en sık teşhis edilen bozukluklar olduğunu söyledi.

Genel nörolojik problem oranları, beyin kanaması için% 0.6, iskemik inme için% 2.1 ve demans için% 0.7 dahil olmak üzere çok daha düşüktü.

COVID-19 ile ciddi şekilde hasta olan hastalarda nörolojik durumlar daha yaygındı. Harrison’ın grubunun bildirdiğine göre, yoğun bakıma kabul edilen hastalar arasında,% 7’si inme geçirdi ve yaklaşık% 2’sine demans teşhisi kondu.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close