DEHB ve Çocuğunuzun Benlik Saygısı

Devon P.’nin oğlu 2018’de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olduğunu öğrendiğinde yaklaşık 5 yaşındaydı. Devon, okul öncesi dönemindeyken, bitmeyen enerji, hiperaktivite gibi DEHB için ayırt edici belirtilerin çoğunu gösterdiğini söylüyor. dikkatsizlik ve dürtüsellik. Ayrıca öğrenmekte de güçlük çekiyordu.

Ancak Devon’un dikkatini en çok çeken şey, küçük oğlunun özgüvenine zarar verdiği zamandı.

Arkadaş edinmekte zorlanıyordu. “Benim neyim var?” Gibi şeyler söylerdi. “Neden her zaman danışmana gönderiliyorum?” oğlunun kimliğini korumak için son baş harfini kullanmak isteyen Teksaslı yerli ve sosyal hizmet görevlisi, ‘Sadece arkadaşlarımla sınıfta olmak istiyorum’ dedi.

Bağlantı

DEHB odaklanmayı zorlaştırabilir. Dolayısıyla, çocuğunuzun DEHB’si varsa, kötü notlar alma, alıkoyma ve uzaklaştırma alma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca kötü sosyal becerilere sahip olabilirler ve akranlarından reddedilebilirler.

Devam etti

Ebeveynler, arkadaşlar ve öğretmenler ve bakıcılar gibi diğer otorite figürleri sabırlarını kaybedebilir, onlardan hayal kırıklığına uğrayabilir ve davranışlarını eleştirmeye ve “düzeltmeye” çalışabilirler.

Maryland Üniversitesi DEHB Programı direktörü ve psikoloji profesörü Andrea Chronis-Tuscano, “Tüm bu farklı yönlerden gelen çok sayıda olumsuz geri bildirim var ve bunu içselleştiriyorlar ve kendileri hakkında gerçekten kötü hissetmeye başlıyorlar” diyor.

Çeşitli araştırmalar, DEHB olan çocuklar yetişkinliğe dönüştükçe, artan eleştiri ve zorlu yaşam deneyimleri nedeniyle benlik saygısının zamanla düşme eğiliminde olduğunu bulmuştur.

Chronis-Tuscano, ciddi vakalarda düşük benlik saygısının depresyon ve intiharı daha olası hale getirebileceğini söylüyor.

Ancak erken müdahale etmek ve çocuğunuzun özgüvenini artırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Neyle Uğraştığınızı Bilin

Uzmanlar, davranışın temel nedenini öğrenmenin hem ebeveynlere hem de çocuklara bir rahatlama duygusu getirmenin ilk adımı olabileceğini söylüyor – ve ne kadar erken olursa o kadar iyi. Bu şekilde, ebeveynler ve çocukları, DEHB ile yaşamanın getirdiği zorlukları ele alabilir ve işleri daha iyi hale getirmek için stratejiler geliştirebilirler.

Devam etti

Bir çocuk doktoru veya bir terapist ile çocuğunuzun davranışları hakkında konuşun. Bir uzmanın bakımına ihtiyaçları varsa, tıbbi ekibiniz sizi doğru yöne yönlendirebilir.

Devon, davranışını değiştirmek için okulla farklı stratejiler denemek için yaklaşık bir yıl beklediğini söylüyor. Bazı aile üyeleri ona çok endişelendiğini ve “erkeklerin erkek olacağını” söyledi. Ama nihayetinde, ona DEHB teşhisi koyan davranışsal bir çocuk doktoruna götürdü.

Nicole Vredenburg, 5 yaşındaki oğlu için yardım almaya çalışırken aile üyelerinden de benzer sözler duydu. Ancak yetişkin DEHB’si olan ve durumdaki bir erkek kardeşi olan Vredenburg, içgüdülerine güvenmeye karar verdi.

“İnsanların çok uzun süre beklediğini hissediyorum” diyor. “Her zaman bir soru olursa, ilk ilk teşhise git derim. Bunu çok genç yaptığım için çok mutluyum. “

DEHB ailelerde ortaya çıkabilir. Araştırmalar, yakın bir akrabanız varsa, onu alma olasılığınızın dokuz kat daha fazla olduğunu söylüyor. Vredenburg’un oğluna teşhis konulduğu sırada, 9 yaşındaki kızı da DEHB hastası olduğunu öğrendi.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

DEHB’li ve düşük özgüvenli bir çocuğunuz varsa, uzmanlar çocuğunuzun özsaygısını ve özgüvenini geliştirmek için yapabileceğiniz belirli şeyler olduğunu söylüyor. Doktorlar buna “ebeveynin yansıtıcı işlevi” adını veriyor.

Çocuğunuzun düşük benlik saygısına yol açabilecek bazı DEHB semptomlarını tanımayı, anlamayı ve bunlara uyum sağlamayı bir noktaya getirin.

Örneğin:

Çocuğunuzun başarılarının farkına varın – büyük ya da küçük. Chronis-Tuscano, ebeveynleri ve öğretmenleri neyle mücadele ettiklerini belirtmek yerine olumlu şeylere odaklanmaya teşvik ediyor.

“[We] Kendileri için zor olabilecek olumlu yönlere ve hatta çabalara – hatta küçük iyileştirmelere – dikkat etmeleri için onları eğitin. Onları okuldan sonra hemen ödevlerini yapmak için otururken görürseniz, ‘iyi, biliyorsunuz, harikaydınız!’ Diyor.

Bol bol övün. Kredi vermek ve bu konuda net olmak, çocuğunuz için olumlu pekiştirme sağlayabilir. Bu sadece çocuğunuzun özgüvenini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda temel görevleri yerine getirmek için ne gerektiğini anlamalarına da yardımcı olabilir.

Devam etti

Vredenburg “tonlarca övgü” verdiğini ve bunu sık sık yaptığını söylüyor.

“Bu kadar önemsiz görünebilecek en küçük şeyi övüyorum, ‘Vay be, sana ilk sorduğumda kitap çantanı açman hoşuma gitti.’ Küçük ama bir şey üzerine inşa etmek istiyorum [they] iyi yaptı.”

Güçlü yönlerini belirleyin. Çocuğunuzun halihazırda iyi olduğu konuya odaklanın ve onu takip etmesi için cesaretlendirin. Bu onların gururunu ve başarı duygusunu artırabilir.

Chronis-Tuscano, ebeveynlerin DEHB olan çocuklarının “nişlerini bulmalarına” yardımcı olarak bunu yapabileceğini söylüyor.

“Güçlü yönlerinden gerçekten yararlanabilecekleri ve zorluklarının onları çok fazla etkilemediği bir kariyer ve bir yol bulun” diyor.

“DEHB’li birçok yetişkin, masa başında oturmadıkları, veri girişini kontrol etmedikleri veya çok dikkat gerektiren şeyleri kontrol etmedikleri bu heyecan verici kariyerlerinde olabilir. Ama acil servis doktorları gibi yükseliyorlar ve hareket ediyorlar ya da danışmanlar ve girişimciler.

Devam etti

Chronis-Tuscano “Onlar için en iyi eşleşmeyi bulmakla ilgili” diyor.

Görevleri parçalayın ve onları eğlenceli hale getirin. Çocuğunuz bazı etkinlikleri yapmakta zorlanıyorsa, uzmanlar bunun onları küçük, yönetilebilir görevlere ayırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Bu şekilde onlara başarılı olma şansı verebilirsiniz. Mutlaka beğenmedikleri şeyleri yapmak için bir ödül içerebilir.

Devon, “Oğlum bir matematik dehası” diyor. “Ama konu okumaya gelince, kutup tersidir. Bu yüzden edebiyat yapmak zorunda kalırsa, onu ilginç hale getirsem iyi olur. “

Oğlunun okul için bir kitap listesi okuması gerekiyorsa, okumalarını en sevdiği çizgi romanla değiştirmesine izin verir.

İyi davranışı modelleyin. Çocuğunuzun alabileceği olumsuz geribildirimi azaltmak için, onlara iyi davranışın neye benzediğini göstermeniz gerekebilir.

Chronis-Tuscano, “Temel olarak, etraflarındaki yetişkinlerin kendi duygularını nasıl düzenleyeceklerini modellemeleri gerekiyor” diyor.

İhtiyacınız olursa yardım bulun veya isteyin. DEHB’li çocukların ev ödevleri ve evdeki diğer işler gibi okul görevlerini yerine getirmek için yardıma ihtiyacı olabilir. İhtiyaç duydukları tüm desteği ve yardımı sağlayamayabilirsiniz. Talepleri yönetemiyorsanız, profesyonel yardım istemekte sorun yoktur.

Devam etti

Vredenburg, “Hayatındaki en bilgili kişi olmak istesem de, içinde olduğunuzda gerçekten zor ve duygularınız var,” diyor Vredenburg. “Bu yüzden, köyüm gibi başka insanların evde en iyisini yapmam için bana yardım etmesine ihtiyacım olduğunu biliyorum.”

Kendi DEHB semptomlarını da yönetmesi gereken Vredenburg, çocuklarına ev ödevi ve öğrenme konusunda yardımcı olmanın yollarını bulmak için bir profesyonel getirmeyi seçti.

Tedaviler

Çoğu durumda, doktorlar, DEHB’ye bağlı düşük benlik saygısı ile başa çıkmak için ilk tedavi yöntemi olarak uyarıcı ilaçlardan daha çok tedaviyi seçme eğilimindedir. Doktorunuz sizi DEHB ile ilgili problemlerde uzmanlaşmış bir terapiste veya çocuk psikologlarına yönlendirebilir. Organizasyon becerileri eğitimine ve bilişsel davranışçı terapiye ihtiyaçları olabilir.

“Çoğu zaman, DEHB’si olan kişiler, bir takvim sistemi ve öncelikli bir görev listesi kullanmak gibi bir dizi farklı stratejiyi iyi uygulamışlardır. Ve bunlar ilaçlardan öğrenemeyecekleri beceriler, ”diyor Chronis-Tuscano.

Devam etti

DEHB’nin iniş ve çıkışları arasında gezinmek sizi bitkin hissetmenize neden olabilir. Ancak ebeveyn eğitimi, beceriler geliştirmenize yardımcı olabilir ve çocuğunuza en iyi desteği almanızı sağlayacak doğru araçları sağlayabilir.

Çocuğunuza evde olumlu davranışları ve becerileri nasıl öğreteceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu onların okula ve diğer çocuklarla olan ilişkilerine uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca öz saygılarını ve öz kontrollerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Eğitim ve terapi işe yaramazsa, çocuğunuzun doktoru ilaç yazabilir. Doktorunuzun uyarıcı olarak adlandırdığını duyabileceğiniz DEHB için olanlar, çocuğunuzun odaklanmasına ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun genel davranışını yönetmeye de yardımcı olabilirler.

İlaçlarla ilgili herhangi bir tereddüt veya endişeniz varsa, bunlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Günün sonunda Vredenburg, çocuğunuza durumdan daha fazlası olduğunu hatırlatmakla ilgili olduğunu söylüyor.

“Bilmeleri gerekiyor, ‘Ben DEHB değilim. DEHB’m var. ‘ Ve bu, onlara doğru araçları vermeye çalışmakla ilgili, böylece özgüvenlerini artıracak işi yapabilirler. “

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close