Demans: Demansla İlişkili Psikoz Nedir?

2 milyondan fazla Amerikalının demansla ilişkili psikozu var. Demans hastası olan bir sevdiğiniz varsa, bunun korkutucu bir durum olabileceğini bilirsiniz – hem ondan geçenler hem de bakıcılar için. Psikotik dönemlerle de uğraşmaları gerektiğinde, bu daha da sinir bozucu olabilir.

Banner Alzheimer’ın direktörü Pierre N. Tariot, “Ama psikotik özellikleri bu tabu, iğrenç konu olarak düşünmek yerine, insanların bunun bu hastalıkların normal bir tezahürü olduğunu anlamalarını istiyorum. Beklenen bir tezahür. Bir hastalık konuşuyor,” diyor Banner Alzheimer’ın direktörü Pierre N. Tariot Phoenix’teki Enstitü, AZ.

“Sevdiğiniz kişi ‘deli’ değil. Hastalar. Beyinleri düzgün çalışmıyor. Bunu değerlendirebiliriz ve bunu anlamanıza yardımcı olabiliriz. Ve sizin ve sevdiklerinizin sıkıntısını gidermeye yardımcı olabiliriz. “

Ne olduğunu

Demansla ilişkili psikozu anlamak, terminolojiyi yıkmaya yardımcı olur:

Bazı uzmanlar şimdi bunamayı “nörobilişsel bozukluk” olarak adlandırıyor. Ancak doktorlar hala demans kelimesini kullanıyor. Beyindeki değişikliklerin neden olduğu çok çeşitli koşulları kapsayan geniş bir terimdir.

Devam etti

Alzheimer hastalığı, belki de en iyi bilinen demans türüdür. Ancak aşağıdakiler dahil başkaları da var:

 • Lewy vücut demansı
 • Frontotemporal demans
 • Vasküler demans

Bu koşullar, genellikle günlük yaşamı ve bağımsız yaşamı zorlaştıran düşünme ve problem çözmede düşüşü içerir.

Demansın yaygın semptomları şunları içerir:

 • Hafıza kaybı (örneğin sevilen birinin adını unutmak)
 • Azalan bir dikkat süresi
 • İletişim kurmakta zorlanma (alışılmadık sözcükler kullanmak, örneğin, tanıdık nesnelere atıfta bulunmak)

Genel olarak, psikoz, bir kişinin neyin gerçek neyin gerçek olmadığını anlamakta güçlük çekmesidir. Psikozlu insanlar, birinin onları öldürmeye çalıştığına dair kesin ve yanlış bir inanç gibi sanrılar yaşayabilir. Ayrıca halüsinasyonlar da olabilir – bir şeyi veya başkalarının görmediği birini görme veya duyma.

UCLA Uzun Ömür Merkezi’nin yöneticisi Gary Small, “Bu terimler hakkında muazzam bir anlayış ve bilgi eksikliği var” diyor. “Bu terimler korkutucu. Demans aşağılayıcı geliyor. Ve psikoz veya psikotik gibi bir terim de korkutucu.

“Yapmaya çalıştığım şey, bu şeylerin ne olduğunu, bu fenomenlerin ne olduğunu açıklamak ve onları anlamalarına yardımcı olmaya çalışmaktır.”

Semptomlar

Terimin önerebileceği gibi, demansla ilişkili psikozu olan insanlar, psikoz sanrıları veya halüsinasyonlarının yanı sıra bunamanın düşünme ve problem çözme becerilerinde düşüş yaşarlar. (Sanrılar daha yaygındır.)

Bunların hepsi başka sorunları tetikleyebilir, örneğin:

 • İlgisizlik
 • Kaygı
 • Saldırganlık
 • Uykusuzluk
 • Çalkalama
 • İnhibisyon eksikliği

Teşhis

Sevdiğiniz kişinin bunamaya bağlı psikozu olup olmadığını anlamanın ilk adımı, bir halüsinasyon veya sanrının başka bir sonucun olmadığından emin olmaktır. Örneğin bir rahim yolu enfeksiyonu halüsinasyonlara yol açabilir.

Demansla ilişkili psikozu teşhis etmek temel olarak bilgi toplamakla ilgilidir; diğer nedenleri dışlamak; ve sonra gözlemlemek, dinlemek ve sorular sormak.

“Yaptığım şey, asla görmüyorum [people] Saint Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatrik Psikiyatri Direktörü Dr. George Grossberg, “kendi başlarına,” diyor. “Onları her zaman en az bir veya daha fazla – ama en azından bir – kişisel bakıcı veya bakıcıyla görüyorum. Genellikle bir eş veya yetişkin bir çocuktur.

“Onlara bunama hastası sevdikleriyle ne tür şeyler fark ettikleri hakkında sorular soruyorum.”

Devam etti

Bu sorular ne olabilir?

“Annemle seni göreli yaklaşık 3-4 ay oldu. İşler nasıl gidiyor?

“‘Siz veya o, olağandışı veya farklı bir şey fark ettiniz mi?

“‘Annem belki görmediğin, duymadığın veya hayal etmediğin için endişelendiğin şeyleri duydu veya gördü mü ya da hayal etti mi?’

“Ve bu onlara konuşmaları için bütün bir alan açıyor.”

Her zaman kolay değil. Demans hastaları, genellikle zihinsel sağlık sorunlarıyla birlikte gelen damgalanma korkusuyla semptomlarını gizleyebilir. Diğerleri – hemşireler, doktorlar, profesyonel bakıcılar – çeşitli nedenlerle belirtileri fark edemeyebilir. Bu, gözlemlemeyi, konuşmayı ve doğru soruları sormayı – dahil olan herkes için – daha da önemli hale getirir.

Calgary Üniversitesi Ron ve Rene Ward Sağlıklı Beyin Yaşlanma Araştırmaları Merkezi’nde baş araştırmacı olan Dr. Zahinoor İsmail, “Tüm stajyerlerime, tıp öğrencilerine ve asistanlara, ‘Bu dedektiflik işi’ diyorum,” diyor.

“Bakmalısın ve aslında tüm kaynaklardan bilgi istemelisin.”

Tedavi

Alzheimer ve diğer demansların tedavisi yok. Bu nedenle, bunama ile ilişkili psikoz için ilk tedavi yöntemi uyuşturucu veya ilaç değildir.

Aslında, bazen daha hafif psikozlu kişilerin tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Bir halüsinasyon veya bir sanrı, bunama hastasını rahatsız etmiyorsa, genellikle tedavi etmeye gerek yoktur. Onları rahatsız ediyorsa, demanslı kişinin etrafındaki ortamın olayı tetiklememesini sağlamak gibi bazı basit yöntemler yardımcı olabilir.

Modül: pullquote
Çok şey var …

Tariot, odada birinin yanında olduğuna inanan demanslı bir kadını hatırlıyor. Aslında kadın kendi yansımasına bir göz atmıştı. Bir aynayı örtmek endişelerini azalttı. Small, bir kişinin casusluk yaptığını düşündüğü başka bir durumda, bir pencere gölgesinin indirilmesinin sorunu hafiflettiğini söylüyor.

Ayrıca demans hastaları için de etkilidir: Sadece onları üzebilecek bir olaydan akıllarını kurtarmak.

Small, “Cevap vermenin en iyi yolu sakin bir şekilde insanların dikkatini dağıtmaktır” diyor. “Onlara sık sık çocuklarının başıboş ve gençken nasıl bir şey olduğunu hatırlatırım. Oynayacakları bir oyunla vb. Onları yönlendirirsiniz.”

Devam etti

Bu tür yöntemler işe yaramazsa, doktorlar ilaç yazmayı tercih edebilir. FDA, özellikle bunama ile ilişkili psikoz için herhangi bir ilacı onaylamadı. Bunun yerine, doktorlar, özellikle demansla ilişkili psikoz için olmayan antipsikotik ilaçları reçete etmek için genellikle “etiketsiz” davranırlar.

“Nerede [methods that involve drugs] işe yaramazsa, ilaçlara başvururuz. Sorun şu ki, elimizdeki ilaçlar… onlar pek işe yaramıyorlar, “diyor Tariot. Yüzde 90 zarar verme şansı. “

Demanslı psikozun teşhis edilmesi ve tedavisi zor olabilir. Ancak bunu anlamak, hem bunama hastası hem de etrafındakiler üzerindeki etkilerinin farkına varmak ve tedavisinde özen ve şefkat kullanmak, dahil olan herkes için işleri çok daha iyi hale getirebilir.

Grossberg, “İnsanlar bana sürekli soruyor, ‘Vay be, Dr. Grossberg, Alzheimer hastalığı konusunda uzman olduğunuzu biliyorum. Bunu nasıl yapıyorsunuz? Depresyona girmiyor musunuz? Umutsuzluğa kapılmıyor musunuz?” Diyor.

“Ben de ‘Hayır. Tam tersi’ diyorum. İnsanların yaşam kalitesini gerçekten iyileştirmek için yapabileceğimiz çok şey var. [person] ve bakım ortakları, kalan günleri gerçekten daha keyifli ve daha rahat hale getirmek için. Bu beni fazlasıyla tatmin ediyor. “

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close