TSSB: Meditasyon Yardımcı Olabilir mi?

Travma sonrası stres bozukluğu veya TSSB terimini duyduğunuzda, savaşta olmanın geri dönüşleri olan geri dönen bir savaş gazisini düşünebilirsiniz. Ancak TSSB, yalnızca gazilerin deneyimlediği bir şey değildir. VA’nın Ulusal TSSB Merkezi, her 100 kişiden 7 veya 8’inin (veya nüfusun% 7-8’inin) hayatlarının bir noktasında TSSB’ye sahip olacağını tahmin ediyor. Birçok insan meditasyonun TSSB tedavisine yardımcı olabileceğini keşfetti.

TSSB nedir?

TSSB, bazı kişilerin travmatik bir olaydan geçtikten sonra yaşadıkları bir akıl sağlığı sorunudur; bu, bir araba kazasında olmaktan veya doğal bir afetten kurtulmaktan şiddetli bir suçun kurbanı olmaya veya savaştan geçmeye kadar her şey olabilir. Çoğu insan travmadan sonra bir tür stres tepkisi yaşar ve üzgün, gergin veya uyumakta zorlanır. Ancak çoğu durumda semptomlar zamanla azalır. Ancak bazı insanlar için devam edip günlük hayatın içine girebilirler.

Devam etti

Üniversitesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti olan klinik psikolog Autumn Gallegos Greenwich, “Olay çok uzun zaman önce gerçekleşmiş olsa da, fizyolojik ve psikolojik olarak, o kişi için hâlâ o anda oluyormuş gibi” diyor. Rochester Tıp Merkezi. “Vücut tehlikedeymiş gibi tepki verecek” ve bu semptomların devam etmesini sağlayan şey budur.

TSSB’nin dört ana belirtisi şunları içerir:

  • Olayı yeniden yaşamak
  • Size olayı hatırlatan yerlerden, durumlardan veya insanlardan kaçınmak
  • Eskisinden daha olumsuz hissetmek ve mutlu olmakta veya olumlu duygular yaşamakta zorlanmak. TSSB’li birçok insan uyuşuk hissettiğini söylüyor.
  • Sinirli hissetmek. “Aşırı uyarılma” olarak adlandırılan bu belirti, rahatlamanın zor olduğu, kolayca ürktüğünüz ve eskisinden daha kızgın ve huysuz olabileceğiniz anlamına gelir.

TSSB Tedavi Edilebilir mi?

Evet!

National’in yönetici direktörü PhD Paula P. Schnurr, “Geçmişte, TSSB’yi tedavi etmeyi öğrenirken, bunun daha çok kronik bir hastalık olduğu düşünülüyordu, bununla yaşamayı ve semptomları yönetmeyi öğrenmeniz gerekiyordu” PTSD Merkezi ve Dartmouth’daki Geisel Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü. “Artık birçok insanın, özellikle doğru tedavi ile TSSB’den başarılı bir şekilde kurtulacağını biliyoruz. Ve birden fazlasını denemek yaygındır. “

Tedaviler, bir terapistle birlikte çalışıp kendinizi güvenli bir şekilde kaçındığınız düşünceler, hisler ve durumlara maruz bırakmak için çalıştığınız uzun süreli maruz kalma terapisini ve olumsuz düşünceleri tanımlamayı ve değiştirmeyi öğrendiğiniz bilişsel işleme terapisini içerebilir . TSSB’nin üstesinden gelmeye yardımcı olmada çok etkilidirler. Ulusal PTSD Merkezi, sizin için doğru yaklaşımı bulmanıza yardımcı olacak bir karar aracına sahiptir: https://www.ptsd.va.gov/apps/decisionaid/.

Meditasyon Nasıl Yardımcı Olabilir?

Meditasyon, şimdiki ana dikkat etmeyi, konsantrasyonu bedeninizin farkındalığı, nefesiniz, düşünceleriniz ve çevrenizdeki hislerle birleştirmeyi içeren bir zihin-beden uygulamasıdır. Odaklanmaya, stresi azaltmaya ve sakinliği artırmaya yardımcı olur. Tek başına meditasyon, TSSB için bir tedavi değildir, ancak yukarıda açıklanan tedavi programlarından biriyle birlikte kullanıldığında veya tedaviden geçtikten sonra stresi yönetmeye yardımcı olmak için devam eden bir uygulama olarak kullanıldığında, çok yardımcı olabilir.

Zihin-vücut uygulamalarının travma sonrası stres semptomlarını nasıl etkilediğini araştıran Gallegos Greenwich, “Dikkatin eğitilmesi ilk adımdır” diyor. “Farkındalık meditasyonunda şimdiki ana odaklanırsınız. Hissettiğin her şey rahat olmayacak. Belki trafiği duyuyorsunuz. Belki vücudun rahatsızdır. Farkındalık meditasyonu ile, nasıl hissettiğinizi fark edersiniz ve o hareketsiz konumda kalırsınız, sadece bu hissin orada olmasına izin verirsiniz ve hiçbir şeyi değiştirmeye veya savaşmaya ihtiyaç duymazsınız. “

Kaliforniya’daki VA Palo Alto Sağlık Sisteminde psikiyatrist olan Dr. Shaili Jain, “Meditasyon ve diğer farkındalık uygulamaları uygulayan hastalarım sıklıkla daha az sinirlilik, daha az öfke ve daha fazla kontrol duygusu bildiriyorlar” diyor. Ulusal TSSB Merkezi. “Tepkilerini yavaşlatabilirler ve biraz daha kontrollü olabilirler, reaktif olmaktan çok daha hazır ve bilinçli olabilirler.”

Devam etti

Çok fazla araştırma yapılmamış olmasına rağmen, sınırlı sayıda çalışma meditasyonun TSSB ve depresyon semptomlarını iyileştirdiğini göstermiştir. Jain, “Bir klinisyen olarak meditasyonu terapinin çok güçlü bir tamamlayıcısı olarak görüyorum” diyor. “TSSB için meditasyonun herhangi bir olumsuz etkisi veya olumsuz tarafı kesinlikle yok gibi görünüyor.”

TSSB’niz varsa, işinize yarayacak bir meditasyon programını nasıl bulabilirsiniz? Gallegos Greenwich, “travmaya dayalı meditasyon” veya “travmaya duyarlı meditasyon” terimlerini aramayı öneriyor. “TSSB’si olan insanlar için, iyileşmenin bir parçası, kontrolü tekrar elinizde hissetmeyi öğrenmektir, bu nedenle gözlerinizi kapatmanız veya belirli bir şekilde oturmanız konusunda ısrar etmeyen bir programla çalışmak istersiniz.”

Devam etti

Terapi görüyorsanız, Schnurr terapistinizden size yardımcı olabileceğini düşündükleri bir meditasyon sınıfı veya uygulama önermesini istemenizi önerir. “Birçok VA tesisi, gazilerin bakımını desteklemek için meditasyon dersleri veriyor” diyor.

Devam etti

VA ayrıca basit bir farkındalık pratiğini benimsemenize yardımcı olacak ücretsiz bir Farkındalık Koçu uygulaması sunar; bu uygulama sadece eski askerler için değil, herkes tarafından kullanılabilir. Uzmanların önerdiği diğer uygulamalar arasında Headspace, Calm ve On Percent Happier bulunur.

Rutininize meditasyon yapmak için günde 5 dakikanızı ayırmanız büyük bir fark yaratabilir. Schnurr, “Bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullandığınız antibiyotiklere benzemiyor” diyor Schnurr. “Hem TSSB’si olan hem de olmayan birçok insanın her gün hayatlarında kullandığı, sürekli bir sağlık uygulaması.”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close